Czy ktoś samoistnie chodzi do lekarza laryngologa, aby profilaktycznie przeprowadzić badania słuchu?

Chyba każdy z nas będąc dzieckiem częstokroć słyszał od rodziców “kultowe” zdanie – “słyszysz co mówię?”, “czy Ty jesteś głuchy?”, “czy ja mówię po chińsku?” A ile osób wypowiada te słowa dziś, mówiąc do własnych pociech czy współmałżonka. Czy kiedykolwiek natomiast przeszło nam przez głowę, iż ktoś de facto może mieć kłopot ze słuchem? W szpitalu, tuż po urodzeniu, dzięki profesjonalnemu sprzętowi WOŚP, dzieciom wykonuje się dokładne badanie słuchu.

Wynik w większości przypadków jest poprawny, niemniej jednak czy na zawsze? Czy ktoś z własnej woli odwiedza specjalisty laryngologa, by profilaktycznie przeprowadzić szczegółowe badania słuchu? Lekarz laryngolog badanie słuchu wykonuje standardowo, to dla laryngologa badanie tak normalne jak dla lekarza internisty na przykład zerknięcie do gardła w trakcie wizyty lekarskiej. Jeśli wyjdzie, że z naszym słuchem coś natomiast jest nie tak, rzeczywiście nie ma się czego bać. Obecnie medycyna bardzo się rozwinęła, a także aparat słuchowy, postrzegany jest inaczej aniżeli kilka lat temu.

Aparaty niektórych firm są zrobione z silikonu, a zatem nieomalże niewidoczne. Ciekawostką są też wzmacniacze dźwięku (w naszym prawie nie są one traktowane jak bezpłatne badanie słuchu gniezno). Takie aparaty są wielkości jednogroszówki, lekkie i prezentują się jak końcówka od słuchawek wkładanych do ucha. Też ortodontyczne aparaty zostały odczarowane i dzisiaj nie słychać żartów w szkołach z maluchów “szablozębnych”, jak jeszcze do niedawna. Aktualnie aparaty na zęby są niewidoczne, a kolorowe gumki w aparacie są modne. Wniosek jest jeden – zarówno technologia poszła do przodu, i twórcy sprzętu medycznego gonią się w udogodnieniach dla pacjentów, jak i zmieniło się podejście osób. Zwiększyła się świadomość ludzka i tolerancja I oby tak było dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *