Kiedy pierwszy raz pojawić się w gabinecie?

Pierwsza wizytacja u dentysty jest wstanie być niezwykle stresująca nie tylko i wyłącznie dla pociechy, lecz i dla rodziców. W takim razie, żeby przyoszczędzić sobie niepożądanego stresu warto dobrze przygotować swojego szkraba.

Kiedy po raz pierwszy zjawić się w gabinecie?
Amerykańscy fachowcy rekomendują pierwszą wizytację przed skończeniem pierwszego roku życia, więc zanim pojawią się pierwsze zęby. Przez co maluch będzie od pierwszych lat życia zapoznany z gabinetem dentystycznym, będzie to dla niego zwykłe środowisko, takie jak restauracja bądź sklep.
W wieku dwóch czy trzech lat, maluch powinien przejść tak zwaną wizytę adaptacyjną. Wówczas w miłej oraz luźnej atmosferze poznaje gabinet, próbuje umyć ząbki. Dzięki takiej przyjaznej atmosferze, odwiedziny w gabinecie stomatologicznym będzie się mu kojarzyła z czymś miłym.
Niezwykle ważna jest również funkcja rodziców. Powinni oni przedstawić dziecku, jak będzie wyglądała kontrola. Nade wszystko unikać mówienia nieprawdy. Stwarzajmy dookoła wizyty pozytywne kojarzenia.
Możemy także oglądać bajki lub książki, które poznają dziecko z gabinetem dentystycznym. Warto także wymyślać rozmaite zabawy. Można urządzić sobie wyścigi na szczotkowanie uśmiechu czy zrobić przeglądy ząbków pluszakom i lalkom.
Rodzic też może odbyć kontrolę u stomatologa oraz wziąć ze sobą malucha i na swoim własnym przykładzie pokazać, jak zachodzi cała wizyta oraz, że nie łączy z nią się nic przerażającego.
Rodzice nie powinni czekać na chwilę, gdy pojawi się ból uzębienia. Wówczas pierwszy raz u stomatologa będzie kojarzyć się z niepokojem i bólem, takowy uraz jest wstanie zostać brzdącowi na długie lata. Pierwsze spotkanie z fotelem dentystycznym, powinno sprowadzić się tylko do przeglądu ząbków. To nic strasznego, a w tym samym czasie pociecha oswaja się z tym dosyć dziwnym fotelem i dentystą… Leczenie zębów pozostawimy na następne wizyty.
Nagroda jest podstawą!
Kluczowe jest również postępowanie po wizycie. Warto dawać nagrodę za pozytywne zachowanie naszej pociechy w trakcie wizyty u dentysty. Nie powinna być to droga zabawka lub gadżet elektroniczny. Może to po prostu być przytulas, pochwalenie czy buziak. Warto także na spokojnie pogadać z dzieckiem o wizycie. Dzięki temu rodzic szybciej zauważy ewentualne lęki pociechy. Warto także wspólnie spędzić czas. Iść na spacer czy do kina. Takie rozkoszne momenty umożliwią odprężenie się zarówno dziecku.
Jakim sposobem jeszcze wesprzeć pociechę? Należałoby wziąć ze sobą przedmioty, jakie dopomogą nam zlikwidować stres. Może to być np. ulubiona maskotka czy inna błahostka. Za pomocą tego gabinet będzie chociaż trochę poskromiony. Maluch będzie miał przy sobie coś co zna oraz lubi.

Reasumując odwiedziny malucha w gabinecie stomatologicznym w żaden sposób nie muszą łączyć się ze stresem oraz łzami. Bardzo istotne jest porządne przygotowanie dziecka. Sporą funkcję w tym wszystkim odgrywają rodzice, którzy są wielkim wsparciem dla malucha, który zazwyczaj obawia się doświadczeń, które są nowe.

Link: implanty Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *