Kroplówka jest typem zabiegu medycznego, polegającego na podaniu np. witamin, leków, składników odżywczych czy roztworów krwiopochodnych.

Kroplówka jest rodzajem zabiegu medycznego, polegającego na wprowadzeniu np. witamin, leków, składników odżywczych czy roztworów krwiopochodnych. Wielokrotnie wlew wprowadza się drogą żylną, ale można wykorzystać w niektórych wypadkach także podanie podskórne czy odbytnicze. Kroplówka wymaga oczywiście właściwych dodatków, a także zachowania zasad powiązanych z higieną i sterylnością. Najlepiej, jeżeli jest ona podana przez osobę, która ma w tym zakresie zdolności, wiedzę i doświadczenie. Pełen zabieg przeprowadzany jest głównie na oddziałach szpitali lub innych placówek, ale w wypadku pewnych pacjentów (np. wymagających ciągłego leczenia) może się to dokonać i w domu.
Kiedy zazwyczaj podawana jest kroplówka? Wlewy podawane stale tyczą się ludzi z zaburzeniami przewlekłymi, którzy wymagają nieustannego przyjmowania leków. Zabiegowi poddawani są pacjenci z nowotworami, zaburzeniami odżywiania (np. anoreksja) lub ci, u jakich żywienie prowadzone jest pozajelitowo. Poza tym kroplówka wprowadzana jest w okresie okołooperacyjnym, w przypadku odwodnienia organizmu, silnego ataku bólu, wysokiej temperatury organizmu, torsji lub biegunek. W momencie, gdy potrzebne jest przekazanie choremu substancji krwiozastępczych, niektórych rodzajów antybiotyków lub immunoglobuliny, cały zabieg przeprowadzany może być wyłącznie w warunkach szpitalnych – monitoruje go wówczas wykwalifikowany zespół medyczny.
Jakiego typu kroplówka może zostać podana w domu chorego? Przeważnie w grę wchodzą tylko środki zawierające elektrolity, składniki odżywcze i nawadniające. Roztwory tego typu zawierają cząstki magnezu, sodu, wapnia, potasu, soli. Kroplówka, jaka jest tą z częściej wprowadzanych, posiada roztwór glukozy. Dzięki niemu organizm pacjenta zostaje odżywiony oraz może przez pewien czas normalnie funkcjonować. W przypadku, gdy chory nie ma opcji normalnego podawania pokarmów, otrzymuje również wlewy witaminowe. Zdarza się też, że tego typu kroplówka stosowana jest w przypadku kaca.
Każdego typu kroplówka musi zostać podana w odpowiedni sposób, przy utrzymaniu podstawowych reguł. Niezbędny jest do tego wenflon założony dożylnie, pozwalający na późniejsze, wielokrotne wykonywanie wlewów. Miejsce to należy jednak ochronić, aby nie dochodziło do zapalenia, infekcji, urazów mechanicznych bądź wycieku płynów. Kiedy kroplówka podawana jest w domu przez bliskich, muszą one być przeszkolone w obszarze podstawowych reguł przeprowadzania tejże czynności. Również trzeba zadbać, by wykorzystywać tylko tych lekarstw, które wychodzą z apteki lub placówki medycznej. Dożylne wlewanie czegokolwiek, co nie jest wypuszczone do legalnego handlu oraz obrotu, może wywołać tragiczne dla zdrowia pacjenta skutki. Bardzo istotne jest też to, by w czasie, w którym podawana jest kroplówka, ciągle być przy chorym, obserwować go i kontrolować jego stan.

Zobacz: kroplówka Gdańsk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *