Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze domu wykonanego z drewna?

Moim największym marzeniem odkąd pamiętam był dom drewniany. W pełni naturalny, ekologiczny i w pełni swojski. Działkę na jego budowę już mamy, teraz musimy wybrać dla siebie właściwy projekt.

Właściwe miejsce na dom z drewna
Gotowe już projekty domów z drewna są dostępne na naszym rynku, jednak jest to branża bardzo niszowa. Drewniany dom niewątpliwie wymaga stosownego otoczenia, z pewnością nie będzie wyglądał znakomicie wśród miejskich osiedli. Bez wątpienia wspaniałym tłem dla drewnianego domostwa są góry – właśnie w tych rejonach znajdziemy domów z drewna naprawdę mnóstwo. Co natomiast, w momencie gdy chcielibyśmy zamieszkać w domu z drewna, a przeprowadzka w góry wcale nie jest brana pod uwagę? Domy z drewna (absolutnie nie koniecznie w stylu zakopiańskim) idealnie będą się prezentować także na nizinnych wsiach otoczone roślinnością oraz w dość dalekim otoczeniu pozostałych siedlisk.

Jaki styl budownictwa warto wybrać?
Przypuszczając, że raczej zostaniemy na nizinach, a w okolicy znajdują się jakieś inne starodawne obiekty, dobrze byłoby choć trochę nawiązać do tutejszych tradycji i spróbować poniektóre detale architektury zastosować w projekcie naszego domu. Ciężko tutaj niewątpliwie będzie odszukać gotowy projekt, ale dobry architekt bez wątpienia doradzi, jak przerobić istniejący lub zaproponuje nam unikatowe rozwiązanie. Jeżeli natomiast w pobliskim sąsiedztwie nie ma w ogóle żadnych domów (albo są one całkowicie niezauważalne, „utopione” w ogrodach), można wybrać budynek w całkiem dowolnym stylu – nowoczesne domy drewniane będą prezentowały się równie znakomicie, jak te stylizowane na chatki wiejskie czy dworki drewniane.

Na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru domu z drewna?
Oczywiście przede wszystkim na jakość drewna. Natomiast się na tym wcale nie znamy, zdecydowanie lepiej powierzyć budowę naszego domu specjalizującej się w tym firmie budowlanej, zamiast samemu decydować o zakupieniu potrzebnego surowca. Ponadto bardzo ważne są wszelkie parametry izolacyjne domu i koszt budowy – takie projekty domów często zawierają szacunkowe ceny budowy a oprócz tego zawsze najistotniejsze właściwości techniczne budowli. Jeśli decydujemy się projekt indywidualny, na pewno warto pokusić się ponadto o kosztorys swojej budowy i w razie potrzeby doliczyć rezerwę w wysokości 10%.

Czytaj dalej: uarchitekta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *