W Korpusie oficerów młodszych gwiazdki liczone są od dwóch do czterech.

Nie mam wątpliwości, iż prawie każdy z nas spotka się kiedyś z policją. Nie jest powiedziane, że jako podejrzany czy oskarżony, ale nie są to jedyne sytuacje, w których można spotkać się z policją. W takiej okoliczności wielu z nas chciałoby wiedzieć, z kim w danej sytuacji się spotyka – czy jest to osoba doświadczona czy nowicjusz? Aby to określić musimy znać stopnie zawodowe w policji.

Stopnie pracowników policji można określić dzięki elementom , które znajdują się na naramiennikach, to one wskazują miejsce funkcjonariusza w hierarchii. Stopnie policja są nawiązaniem do stopni obowiązujących w wojsku. Funkcjonariusze są w składzie tzn. Korpusów Policji. Korpus szeregowych policji jest najniżej w hierarchii, a do niego, należy stopień posterunkowego a także starszego posterunkowego – ranga posterunkowego to brak symboli na naramienniku, natomiast ranga starszego posterunkowego ma jeden biały poziomy pasek u dołu. Ponad Korpusem szeregowych znajduje się Korpus podoficerów policji, do jakiego zaliczamy sierżantów, starszych sierżantów oraz sierżantów sztabowych. Każdy z nich ma na swoim naramienniku pasek w kształcie obszernej litery “v” – im wyżej znajdują się w tym Korpusie, tym więcej pasków znajduje się na naramienniku. Następny jest Korpus aspirantów, do którego przynależą wszyscy aspiranci – wyróżniamy cztery stopnie w tym Korpusie. Wyższy stopień oznacza więcej gwiazdek na naramienniku (od 1-4), a przez środek biegnie linia.

Natomiast w Korpusie oficerów młodszych Policji gwiazdki liczone są od dwóch do czterech, lecz bez linii. W Korpusie oficerów starszych policji też na naramiennikach znajdują się gwiazdki, ale od 1-3, a pod gwiazdkami zobaczymy 2 poziome paski. Najwyższe miejsce w hierarchii znajmuje Korpus Generałów Policji, do tego Korpusu zalicza się nadinspektor policji a dodatkowo generalny inspektor policji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *